Is het ook, dat God gezegd heeft: Gijlieden zult niet eten van allen boom dezes hofs?
Genesis 3:1a
De satan gaat rond als een briesende leeuw zoekend wie hij kan verslinden. Maar noch veel gevaarlijker is het wanneer hij komt als een engel des lichts zoekende wie hij kan misleiden. Dat zien we gebeuren in het Paradijs wanneer hij als een slang, listiger dan al het gedierte van het veld, daar zijn duivelswerk begint. Hij bezoekt Eva als ze alleen is en zij op dat moment zich vlak bij de verboden boom bevindt. (Adam is blijkbaar elders bezig). De duivel weet dat er maar één manier is om Gods goede schepping te verwoesten en dat is door Adam en Eva te misleiden om hen zo van hun God en Vader los te wrikken. Hij doet het door hen een vals beeld van hun God voor ogen te schilderen en hen de zogenaamde ware vrijheid te beloven: Als God zijn en ze zullen bovendien niet sterven zoals God gezegd had! Om dat doel te bereiken vraagt hij allereerst: Is het ook dat God gezegd heeft? Ja, Eva weet heel goed wat de Heere heeft bevolen en beloofd. Adam en Eva zijn volmaakt geschapen en waren in staat om te blijven daar waar de Heere hen geplaatst had, in de liefde voor hun God en Schepper en voor elkaar. En nu begint de satan met zijn vraag twijfel te zaaien in het hart van Eva. Wij weten de ontzettende gevolgen van het moedwillig ongehoorzaam zijn van onze eerste ouders. Wij zijn daarin ook betrokken. En daardoor hebben wij ons de dood op de hals gehaald en zijn we slaven van de zonde en de duivel geworden en staan schuldig tegenover een heilig en rechtvaardig God.
De tactiek van de duivel wordt nog altijd door hem gebruikt. Overal is hij bezig twijfel te zaaien, daar waar het Woord Gods bestudeerd wordt en vooral als deze studie leidt tot Schriftkritiek. Hoe komt het dat de kerken zo hopeloos verdeeld zijn? Heeft dat niet te maken met een andere visie op het Woord van God. Is het ook dat God gezegd heeft? Klopt het wel wat we hier lezen en is dit nog van toepassing op de tijd waarin wij leven? Zo wordt geredeneerd. U weet allerlei zaken waar de meningen uiteenlopen. Om enkele te noemen: Hoe wij met God verzoend worden, Schepping en evolutie, de vrouw in het ambt, de relatie tussen man en vrouw, de plaats van het gezin, enz. Is de Bijbel nog wel het onfeilbaar Woord van God of een boek door mensen verzonnen en daarom een boek dat voor meerdere uitleg vatbaar is? Niet: alzo zegt de Heere, maar wat ik ervan denk, is doorslaggevend. Twijfel zaaien is het liefst wat de duivel doet. En ons hart is van nature geneigd om zijn leugens te geloven. Want we willen als God zijn en we menen zonder de Heere en Zijn dienst vrij te zijn.
Maar God houdt zich aan Zijn woord: “Ten dag als gij daarvan eet zult gij de dood sterven.” God is waarachtig in Zijn oordelen over ons en in Zijn genade voor ons. Hij zal weer aan Zijn eer komen door Zijn Zoon Die in deze wereld vol leugen en bedrog, gekomen is en heeft getuigd: “Ik ben de weg, de waarheid en het leven!” Is door de verkondiging van het Evangelie ons hart al geopend voor en door Zijn stem? U kunt die stem herkennen uit duizend stemmen die ons dagelijks bereiken. Hij spreekt de waarheid omdat Hij de waarheid is. Dan willen we Zijn ontdekkend en vertroostend woorden horen en daar acht op nemen. In Hem is het leven en de echte vrijheid, zodat wij van harte Zijn geboden willen doen uit dankbaarheid voor de grote verlossing die Hij geeft.
Als U in Christus mag zijn, moet u er wel op rekenen dat er momenten zullen zijn waarin de duivel weer zal proberen twijfel in uw hart te zaaien. U kunt tijden hebben dat u gaat twijfelen aan alles wat de Heere in uw hart gewerkt heeft. Wat dan te doen? Niets anders dan de toevlucht nemen naar uw Zaligmaker, je hart uit storten voor Hem en bidden of Hij de satan wil schelden. Bidden of Hij uw hart wil doorgronden en de schadelijke dingen wil wegnemen. Het is in het strijdperk van dit leven steeds weer een komen en letten op Zijn Woord. Is overtuigd zijn meer en meer dat de Heere betrouwbaar is in het vervullen van Zijn Woord en beloften. Zijn Woord is niet twijfelachtig, niet onzeker. Hij kan niet liegen. Als de vraag komt: Is het ook dat God gezegd heeft? Kunt u door genade, van harte getuigen: Ja, Hij heeft het gezegd en daar twijfelen wij niet aan want Zijn woord is waar! Aan een vrouw die op sterven lag werd gevraagd of ze kon sterven. Haar antwoord was: God weet dat ik Hem aan Zijn woord gehouden heb en ik ben niet bang om te sterven!
Ds. A.J. Schalkoort